Louis Vuitton lançon koleksionin e tij të parë për fëmijë

schedule15:55 - 8 Shkurt, 2023

schedule 15:55 - 8 Shkurt, 2023

Edhe foshnjat tani mund të veshin Louis Vuitton, me lançimin e koleksionit të parë të shtëpisë luksoze franceze për të sapolindurit.

Sipas WWD, linja, e cila do të dalë më 3 mars në dyqane të zgjedhura në mbarë botën, do të përfshijë veshje, këpucë, aksesorë dhe objekte me një version të freskët të motivit monogram të firmës së shtëpisë. Lulet, gjithashtu një markë tregtare e markës, do të shfaqen si vrima në këpucë lëkure dhe si në detaje 3D në thurje kashmiri.

“Koleksioni përfshin një sërë pjesësh të inspiruara në mendime të përditshme dhe stile të veçanta, lodrat e para që mund të bëhen kujtime për një jetë”, tha shtëpia e modës në një deklaratë. Dhuratat për bebe që ofrohen përfshijnë një kupë argjendi të gdhendur, një arush pelushi Louis Vuitton dhe një objekt bagazhi të projektuar posaçërisht.

Rrobat, me përmasa deri në 12 muaj, janë prej pambuku organik dhe lëkure të certifikuara nga Grupi i Punës së Lëkurës, të realizuar nga leshi i deleve dhe kashmiri vijnë nga partnerë që garantojnë mirëqenien e kafshëve. Veshjet e bebeve vijnë në një gamë ngjyrash të bardha, bezhë dhe gri, dhe sfera përfshin veshje njëshe, trupore, pizhame, fustane dhe pallto me kapuç, me aksesorë që variojnë nga pantoflat e thurura deri tek çorapet.

Vuitton nuk është i huaj për universin e fëmijëve. Gaston-Louis Vuitton, nipi i themeluesit të shtëpisë, hapi departamentin e tij të parë të lodrave brenda dyqanit Avenue des Champs-Élysées në vitet 1930, ndërsa fushatat e tij të fundit janë fokusuar në temën e fëmijërisë. Fushata e parë e të ndjerit Virgil Abloh si drejtor artistik i veshjeve për meshkuj shfaqi një foshnjë tre vjeçare, ndërsa një film i shkurtër i fundit i drejtuar nga Terrence Malick tregon një djalë të vogël dhe miqtë e tij që nisin një aventurë./abcnews.al