“Liqeni im” i Gjergj Xhuvanit ngre siparin e edicionit të 18-të, TIFF homazh për regjisorin

schedule20:40 - 20 Shtator, 2020

schedule 20:40 - 20 Shtator, 2020

Nga Leontina Nika

Një vit pas ndarjes së papritur nga jeta, TIFF sjell për publikun filmin e fundit të Gjergj Xhuvanit, si një homazh për regjisorin.

Filmi “Liqeni im” sjellë historinë e djaloshit Kristo. Ai i ulur në bankën e tij në klasë mendon për kuptimin e fjalisë ‘Liqeni im’ të shkruara në tabelë nga mësuesi i tij.

“Liqeni mund të na jap të gjitha nëse ne dimë sesi ta pyesim”, shkruan Kristo.

Djaloshi i ri Kristo jeton në një fshat afër liqenit Prespë, një liqen i ndarë në tri shtete, Shqipërinë, Maqedonisë dhe Greqinë, e ku ndodh edhe implikimi i tij në rrjetin e drogës.

Kristo rritet duke adhuruar dy shitës droge, me të cilët punon, Ismailin dhe Paskon.

Ndryshimet fillojnë në jetën e Kristos, pasi ai fillon që të ndjejë dashuri për mësuesen e tij të zgjuar, Mirandën.

Ismaili merr një vendim fatal, ai dëshiron që të mbizotëroj në tregtinë e drogës që po ndodh në liqen.

Kristo rrihet keq, kurse Paskos i ngrihet një kurth nga Ismaili, dhe policia e vret. Pasko pastaj vritet, në kaosin që po ndodh, nëna e tij vdes dhe gruaja e tij largohet nga vendi.
Kur komuniteti i vogël i peshkatarëve beson që Kristo është fajtor për vdekjen e Paskos, ai e kupton se tashmë Ismaili duhet të ndalet.

Kristo hakmerret duke i vënë flakën një anije që bartte drogë, një aksident ky që sjellë vdekjen e Ismailit. Për t’i thënë lamtumirë të kaluarës së tij kriminali Kristo u vë flakën parave të udhëheqësve të drogës.

Historia përfundon ashtu si fillon me Kriston i cili kompleton esenë e tij mbi atë se çfarë liqeni mund tu jap atyre që dinë se çfarë ti kërkojnë.

Projekti është një bashkëprodhim me Italinë dhe Maqedoninë dhe ka mbështetjen e Qendrës Kombëtare të kinematografisë./abcnews.al