Legjenda e jazz amerikan vdes me Covid-19

schedule08:07 - 2 Prill, 2020

schedule 08:07 - 2 Prill, 2020

Muzikanti amerikan i jazz Ellis Marsalis Jr ka humbur jetën nga koronavirusi. Familjarët e tij kanë bërë me dije se artisti si pasojë e komplikacioneve që ka paraqitur nga COVID 19 ka ndërruar jetë.

Pianisti, 85 vjeçar e kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij në Neë Orleans dhe ka nxjerrë më shumë se 15 albume.

Marsalis Jr mësoi jazz  dhe artet krijuese në një numër shkollash dhe universitete, kryesisht në Neë Orleans. Ai gjithashtu kaloi dekada duke mësuar muzikantë të rinj në qytet.

Ai u përfshi në Sallën e Famës së Muzikës në Luiziana në 2008./abcnews.al