Laboratorët konfirmojnë përdorimin e agjentit kimik në Britani

schedule08:55 - 13 Prill, 2018

schedule 08:55 - 13 Prill, 2018

Katër laboratorë me lidhje me Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike konfirmuan konkluzionin e Britanisë, se për helmimin muajin e kaluar të ish spiunit rus dhe vajzës së tij është përdorur një agjent kimik.

Organizata publikoi sot një raport, pas analizave të kryera nga katër laboratorët.

Kryeministrja britanike Theresa May pati thënë se ish spiuni rus Sergei Skripal dhe vajza e tij Yulia, u helmuan muajin e kaluar në Salisbury të Anglisë, me një agjent nervor që përdoret në ushtri, të krijuar nga Bashkimi Sovjetik në vitet 1970 dhe ’80.

Organizata Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike nuk fajësoi Rusinë për sulmin dhe as përmendi një emër specifik të lëndës kimike të përdorur. Por Ministri i Jashtëm britanik Boris Johnson tha se vetëm Russia i kishte “mjetet, motivin dhe njihet historikisht” për kryerjen e sulmeve të këtij lloji.

Russia ka mohuar përfshirjen në sulm dhe thotë se Britania nuk ka paraqitur fakte për të provuar akuzat e saj. /VOA