Laborator dentar pa licencë, pranga shkodranit, kishte punësuar turkun pa “letra”

schedule18:20 - 19 Shkurt, 2022

schedule 18:20 - 19 Shkurt, 2022

Një 51-vjeçar I.A. është arrestuar nga policia në Shkodër pasi është konstatuar se kishte një laborator detar pa licencë për ushtrimin e profesionit dhe pa kasë fiskale.

Në momentin e kontrollit në biznesin e 51-vjeçarit policia ka gjetur të punësuar dy persona, njëri prej tyre shtetas turk të paregjistruar. Materialet iu referuan Prokurorisë e Rrethit Gjyqësor Shkodër

Njoftimi i policisë

Finalizohet me sukses operacioni policor i koduar “Whiteness”. Arrestohet në flagrancë 51-vjeçari për ushtrim të aktivitetit pa licensë e kasë fiskale, në laboratorin dentar.

Në zbatim të planit të masave kundër informalitetit në tregtimin e mallrave me akcizë dhe mallrat e tjera, hidrokarbureve, aktivitetit të paligjshem të depove farmaceutike dhe laboratorëve mjekësore, bazuar dhe në informacionet e grumbulluara në rrugë operative, u finalizua me sukses operacioni policor i koduar “Whiteness”, në kuadër të të cilit u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit:

– I. A. 51 vjeç, banues në Shkodër.

Gjatë operacionit, shërbimet e Policisë ushtruan kontroll në laboratorin dentar, në rrugën Gjylbegaj-Shkodër, në administrim nga ky shtetas. Nga kontrolli rezultoi se ky shtetas ushtronte këtë aktivitet i pa pajisur me licensë për ushtrimin e profesionit, dhe pa kasë fiskale.

Në këtë laborator u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale sasi e konsiderueshme mallrash të markave të ndryshme dentare, të dyshuara kontrabandë.

Gjithashtu u konstatuan në proces pune edhe dy shtetas (njëri prej tyre shtetas turk), të cilët ishin të paregjistruar në organet përkatëse.

Materialet iu referuan Prokurorisë e Rrethit Gjyqësor Shkodër për veprat penale “Tregtimi dhe transportimi i mallrave që janë kontrabandë“, “Ruajtja ose depozitimi i mallrave kontrabandë“, “Fshehja e te ardhurave“, “Ushtrimi pa licencë i aktivitetit tregtar“ dhe “Punësimi i paligjshëm“.

/abcnews.al