Ky objekt në shtëpi shkakton probleme me frymëmarrjen

schedule13:01 - 16 Tetor, 2020

schedule 13:01 - 16 Tetor, 2020

Nëse mendoni se të vetmet objekte të ndotura me mikrobe në shtëpi janë ato në banjë, atëherë keni gabim.

Ka disa gjëra që ne përdorim çdo ditë dhe nuk e imagjinojmë se ato mund të grumbullojnë shumë mikroorganizma dhe mikrobe.

Një nga këto artikuj sipas ekspertëve janë jastëkët në të cilët flemë dhe kjo sepse ata dyfishojnë peshën e tyre në tre vjet për shkak të marimangave, alergjenëve ose mikroorganizmave që rriten brenda tyre. Kjo do të thotë që mund të shkaktojë ose përkeqësojë rinitit, astmën dhe ekzemën dhe t’i bëjë njerëzit më të ndjeshëm ndaj rrjedhjes së hundës dhe sinusitit.

Përveç faktit që kllëfi i jastëkut duhet të ndryshohet rregullisht, vetë jastëkët duhet të ndërrohen çdo dy vjet dhe të mos përdoren nga shumë njerëz. l.k/abcnews.al