Kush ishte Salah al-Arouri, lideri i Hamasit që u vra në Bejrut

schedule08:25 - 3 Janar, 2024

schedule 08:25 - 3 Janar, 2024

Një sulm me dron në periferinë jugore të Bejrutit, Dahiyeh, një bastion i Hezbollahut, vrau të martën zyrtarin e lartë të Hamasit, Salah al-Arouri.

Droni goditi një zyrë të Hamasit, duke vrarë gjashtë, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve libaneze.

Hamasi konfirmoi vdekjen e Salah al-Arourit dhe e quajti atë një “vrasje frikacake” nga Izraeli, duke shtuar se sulmet kundër palestinezëve “brenda dhe jashtë Palestinës nuk do të kenë sukses të thyejnë vullnetin dhe stabilitetin e popullit tonë ose të minojnë vazhdimësinë e rezistencës së tij të guximshme”.

Kjo dëshmon edhe një herë dështimin e tmerrshëm të këtij armiku për të arritur ndonjë nga qëllimet e tij agresive në Rripin e Gazës,” tha organizata.

Pas lajmit për vdekjen e al-Arurit, xhamitë në Arura, në veri të Ramallah, janë në zi për vdekjen e tij dhe këtë të mërkurë është thirrur një grevë e përgjithshme.

Kush ishte Saleh al-Arouri?

Al-Arouri, 57 vjeç, ishte nënkryetari i Byrosë Politike të Hamasit dhe një nga themeluesit e krahut të armatosur të grupit, Brigadave Qassam.

Ai jetonte në mërgim në Liban pas 15 vitesh në një burg izraelit. Para fillimit të luftës më 7 tetor, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu e kishte kërcënuar se do ta vriste.

Në javët e fundit, Salah al-Arouri ka marrë rolin e zëdhënësit të grupit dhe i tha Al Jazeera muajin e kaluar se Hamasi nuk do të diskutonte një marrëveshje shkëmbimi të të burgosurve për grupin përpara përfundimit të luftës në Gaza.

Shtetet e Bashkuara e cilësuan al-Arouri si “terrorist global” në vitin 2015 dhe dhanë një shpërblim prej 5 milionë dollarësh për çdo informacion rreth tij.

Çfarë tha Izraeli për vdekjen e Salah al-Arouri ?

Edhe pse nuk ka pasur një përgjigje zyrtare nga Izraeli në lidhje me vdekjen e zyrtarit të Hamasit, Mark Regev, një këshilltar i Netanyahut, i tha MSNBC-së amerikane se Izraeli nuk merr përgjegjësinë për këtë sulm. Por, shtoi ai, “Kushdo që e bëri atë, duhet të jetë e qartë: nuk ishte një sulm ndaj shtetit libanez“.

Kushdo që e bëri këtë i dha një goditje kirurgjikale udhëheqjes së Hamasit”.

Megjithatë, Danny Danon, një ish i dërguar izraelit në Kombet e Bashkuara, e mirëpriti sulmin dhe përgëzoi ushtrinë izraelite, shërbimin e sigurisë Shin Bet dhe Mossad, agjencinë e inteligjencës izraelite, për vrasjen e Salah al-Arourit.

“Kushdo që mori pjesë në masakrën e 7/10 duhet të dijë se ne do t’i kontaktojmë dhe do të mbyllim llogaritë me ta,” tha ai për X në hebraisht, duke iu referuar sulmit të 7 tetorit nga Hamasi në Izraelin jugor që vrau afro 1200 njerëz.

Bombardimet dhe granatimet e pamëshirshme të Gazës nga Izraeli kanë vrarë më shumë se 22,000 palestinezë, duke përfshirë më shumë se 8,000 fëmijë.

Sipas mediave izraelite, qeveria udhëzoi ministrat e kabinetit që të mos jepnin intervista për vdekjen e al-Arurit pas postimit të Danon në Twitter./abcnews.al