Kush e vrau JF Kennedy? 7 teoritë mbi vrasjen e presidentit amerikan

schedule11:05 - 2 Dhjetor, 2022

schedule 11:05 - 2 Dhjetor, 2022

History of Yesterday

Vdekja e Presidentit Kennedy pati një ndikim shumë të madh në komb, veçanërisht duke pasur parasysh se viti 1963 u cilësua si një nga vitet më intensive të Luftës së Ftohtë.

Tani e dimë të gjithë Lee Harvey Oswald a është ai që vrau Kenedin, pikë, por me kë bashkëpunoi?

Kush e detyroi atë? A ishte kjo një punë e brendshme e bërë nga CIA?

Në këtë artikull, do të diskutojmë teoritë e  ndryshme që ekspertët kanë spekuluar gjatë një periudhe prej 60 vitesh që nga koha kur ndodhi atentati. Është thënë se ka mbi 30,000 dokumente që përbëhen kryesisht nga raporte për atentatin nga hetimi i bërë nga FBI dhe CIA për të hedhur pak dritë mbi lidhjen e mundshme që Lee Harvey Oswald kishte me ish-BRSS ose Republikën e Kubës.

1.Një burrë me një “çadër”

Pas atentatit, policia e Dallasit sekuestroi filmin e njëfarë Abraham Zapruder, i cili ishte në turmë dhe i habitur nga ngjarja. Imazhet e tij tregojnë praninë e një burri me një çadër që hapet dhe mbyllet teksa kalon makina presidenciale.

Por ishte kohë me diell në Dallas atë ditë. Kur u mor në pyetje ai tha se donte të protestonte ndaj politikës miqësorë të Joseph Kennedy-t ndaj Gjermanisë naziste kur ai ishte ambasador i SHBA në Mbretërinë e Bashkuar midis viteve 1938 dhe 1939.

Çadra e zezë ishte një referencë për kryeministrin britanik Arthur Neville Chamberlain.

2.Fidel Kastro

Sipas historianit Andre Kaspi, CIA tentoi  tetë herë radhazi midis viteve 1960 dhe 1965 të vriste presidentin kuban Fidel Castro. Dhe udhëheqësi kuban do të kishte përdorur Osvaldin për t’u hakmarrë.

Por Vincent Quivy thotë se as kjo teori nuk qëndron sepse në atë kohë Kuba kishte vështirësi në organizimin e një plani të tillë dhe nuk ishte në interesin e tij. Pavarësisht klimës së tensionuar mes dy vendeve, Kastro e dinte se Kennedy ishte më diplomatik se pasardhësi i tij i mundshëm, Lyndon Johnson.

3.Ekstremistët e djathtë

JFK po bënte fushatë për rizgjedhje, por Teksasi ishte armiqësor ndaj tij: e djathta ekstreme ishte shumë virulente kundër tij, thotë historiani Andre Kaspi.

Një banor i Dallasit madje thuhet se i shkroi zëdhënësit të Shtëpisë së Bardhë për të dekurajuar presidentin që të vinte në qytet. Një ditë para vrasjes, në Dallas u qarkulluan fletëpalosje ndaj JFK.

Por Vincent Quivy, autori i “Kush e vrau John Kennedy?”, thotë se e djathta ekstreme lokale nuk ishte e përgatitur sa duhet për të zbatuar një plan të tillë dhe Oswald nuk do të ishte përfshirë kurrë.

4.Mafia e Çikagos

Joseph Kennedy dyshohet se kishte miqësi me Sam Giancana, kumbarin e botës së krimit në Çikago.

Sam Giancana ishte atëherë një nga donatorët në fushatën e parë presidenciale të JFK-së në vitin 1960. Por pas vendosjes së JFK-së në Shtëpinë e Bardhë në vitin 1961, marrëdhëniet midis dy palëve u ndërlikuan.

Bota e krimit akuzoi presidentin se nuk po përpiqej për të eliminuar Fidel Kastron. Para Revolucionit të Kastros, Kuba ishte një qendër e rëndësishme për aktivitetet mafioze.

Me ardhjen në pushtet të komunistëve humbi miliona dollarë. Por, pavarësisht luftës kundër mafies, vdekjes misterioze të Robert Kenedit në vitin 1968 dhe deklaratave të liderëve të botës së krimit se ai urdhëroi vrasjen e presidentit, “hetimet kanë treguar se nuk ka prova të besueshme” për të mbështetur këtë teori, sipas Vincent Quivy.

5.FBI dhe CIA

Ka përkrahës të teorisë se CIA mund të kishte vrarë JFK-në sepse agjencia donte të vriste Fidel Castron dhe Kennedy do ta kishte kundërshtuar. FBI-ja, e cila e dinte se presidenti do të ishte në Dallas, duhej të kishte një agjent për të mbikëqyrur Oswaldin, por ai nuk bëri asgjë, raporton abcnews.al.

6.BRSS 

Besoj se shumica e amerikanëve do të kishin menduar në atë kohë (për shkak të gjithë kësaj që ndodhi në mes të Luftës së Ftohtë) se Bashkimi Sovjetik urdhëroi këtë vrasje.

Është e domosdoshme të përmendim se Oswald jetoi në Bjellorusi në vitet 1950, gjë që e bën mjaft të besueshme që Bashkimi Sovjetik urdhëroi vrasjen. Megjithatë, shumë historianë (duke marrë parasysh edhe historianët perëndimorë) e dinë se Rusia nuk do të ndërmerrte vendime të tilla. Ndërsa tensionet ishin shumë të larta, sovjetikët kishin mjaft probleme për t’u përballur në anën e tyre të planetit.

7.Lyndon Johnson

Si në çdo atentat, mbetet për t’u parë se kush do të kishte përfituar prej tij, thekson Vincent Quivy. Personi që do të përfitonte më shumë do të kishte qenë zëvendëspresidenti Lyndon Johnson, i cili u bë president.

Ka pasur zëra se Oswald po përdorej për të eliminuar konkurrentin e tij me ndihmën e FBI-së dhe CIA-s. Vincent Quivy vëren se Johnson nuk kishte ndikim të mjaftueshëm për të joshur FBI-në dhe CIA-n në anën e tij, dhe FBI dhe CIA mbetën besnike ndaj Shteteve të Bashkuara.

/abcnews.al