“Kuriri”: Autorët e vrasjes së Ivanoviç e ndiqnin politikanin prej disa ditësh

schedule11:22 - 24 Janar, 2018

schedule 11:22 - 24 Janar, 2018

E përditshmja serbe “Kuri” ka publikuar në faqen e saj të parë fotografinë e automjetit të djegur i cili dyshohet të jetë i autorëve të vrasjes së Oliver Ivanoviç. Më tej shkruhet se politikani serb ndiqej prej ditësh nga vrasësit e tij

Hetimet dhe detajet e tjera për vrasjen e kryetarit të SDP-së, në Mitrovicën e veriut, Oliver Ivanoviç, vijojnë të gjejnë një hapësirë të gjerë në mediat serbe. E përditshmja serbe “Kurir” ka publikuar në faqen e saj të para një fotografi të automjeit të djegur i cili mendohet të jetë i autorëve të vrasjes, Sipas shkrimit vrasësi e kishte ndjekur për rreth një javë politikanin serb.

Ai njihte çdo veprim të Ivanoviçit dhe nuk është një rastësi që vrasja u krye para selisë së partisë së tij. Zonë ku dëshmitarë thonë të kenë parë automjetin në fhalë disa herë. “Kurir”, shkruan më tej se  vrasësi e kishte zgjedhur me kujdes momentin e ekzekutimit në mënyrë që të mos kishte shumë dëshmitarë përreth.

Ivanoviç u vra më 16 janar me gjashtë plumba në afërsi të zyrës së tij në Mitrovicën veriore. Vdekja e tij shkaktoi reagime nga zyrtarë të lartë shtetërorë të Kosovës, Serbisë dhe të komunitetit ndërkombëtar./abcnews.al