Kurbin, banorët e një lagjeje përfundojnë në spital, dyshohet për helmim nga uji

11:28 | 16/11/201711:280

Në Kurbin shumë banorë kanë përfunduar në spital me shenjat e helmimit.Paraprakisht dyshohet se kjo ka ndodhur nga ndotja e ujit të pijshëm. Për këtë arsye Shëndeti Publik lokal ka kërkuar ndihmën e Tiranës për analizat e ujit

Banorë të shumtë të Kurbinit kanë kërkuar ndihmë në urgjencë. Me shenjat e një helmimi njëri pas tjetrit u shtruan në spital.  Mjekët e Kurbinit ngrenë alarmin dhe dyshojnë për helmim masiv nga uji i pijshëm.

Pacientët banonin në të njëjtën lagje, kurse  pjesa më e madhe e tyre ishin banore të të njëjtit pallat. Shtrimet kanë nisur që të premten e kaluar. Deri tani janë regjistruar 20 persona të helmuar.

Drejtori i Shëndetit Publik, Gazmir Dervishi, tha se pasi janë njohur me situatën kanë marrë kampionët dhe i kanë dërguar për analiza në Tiranë. Ai thotë se nga analizat paraprake të kryera në Laç, ka rezultuar se uji i depozitave që përdoreshin nga banorët e pallatit, por edhe të disa banesave përreth, është i ndotur.

Ne Laç rrjeti i ujësjellës-kanalizimeve është i dëmtuar prej kohësh. Jo në pak raste ujërat e zeza janë përzjerë me ujërat e bardha. Banorët kanë vendosur depozita me idenë për të patur ujë me tepër, por në këto kushte ato mund të jenë dhe shkaku u ndotjes së ujit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono