Kryeministri kanadez bie në kurthin e komedianëve rusë

schedule12:59 - 25 Nëntor, 2020

schedule 12:59 - 25 Nëntor, 2020

Aktorët rus të humorit Vovan dhe Lexus kanë publikuar një video, duke bërë shaka me kryeministrin kanadez Justin Trudeau në një telefonatë gjatë së cilës ai besonte se po fliste me aktivisten e ndryshimeve klimatike Greta Thunberg.

Në videon e publikuar, ata këshillojnë Trudeau për politikën botërore dhe kërkojnë një shans për të takuar disa nga personazhet nga South Park, një serial televiziv i animuar.

Gjatë telefonatës prej 10 minutash, “Greta” – i thotë Trudeau se ajo është e shqetësuar për një “krizë ndërkombëtare në rritje dhe paralajmërimin e një lufte botërore”.

“Ju jeni të rritur, por veproni si fëmijë”, thotë ajo. “Ne mund të krijojmë një botë ku ka një vend për të gjithë. Për të bardhën dhe të zezën. Të krishterët dhe myslimanët. Trump dhe Putin,  për ty dhe mua. Për Boris Johnson. Për Corbyn. Për Terrance dhe Phillip, të cilët janë të njohur edhe në vendin tuaj. ”

Dy emrat e fundit u referohen personazheve kanadezë nga shfaqja South Park.

“Jo, kjo është saktësisht, perspektiva e duhur”, përgjigjet Trudeau.

Pasi ai shpreh bindjen e tij se vizita e Thunberg në 2019 në Montreal përpara zgjedhjeve federale të vendit “ndihmoi në përcaktimin” e rezultatit në drejtim të ndryshimit të klimës, Thunberg ndërpret duke  thënë, “Por dil nga NATO. Hiq dorë nga armët. Dhuroni lule. Buzëqeshi natyrës. ”

Trudeau përgjigjet në mënyrë diplomatike: “Unë gjithashtu ëndërroj një botë në të cilën ushtarët nuk janë të nevojshëm, por fatkeqësisht nuk jetojmë ende në atë botë.”

Greta e rreme pastaj akuzon Meghan Markle për “manipulim” të princit Harry dhe më pas e pyet Trudeau nëse mund ta prezantonte me Terrance dhe Phillip.

Komedianët kanë bërë shaka të tilla edhe me presidentin francez Emmanuel Macron, nënkryetaren e  zgjedhur të SHBA-së Kamala Harris dhe princ Harry./abcnews.al