Kryebashkiaku i Kharkiv tha se 9 civilë u vranë në sulmet me raketa ruse të hënën

schedule01:08 - 1 Mars, 2022

schedule 01:08 - 1 Mars, 2022

Të paktën nëntë civilë janë vrarë nga sulmet me raketa ruse të hënën në qytetin ukrainas të Kharkiv, tha kryebashkiaku Ihor Terekhov. Kryebashkiaku tha se kjo përfshin vdekjen e tre fëmijëve.  “Sot patëm një ditë shumë të vështirë. Kjo na tregoi se nuk është vetëm një luftë, kjo është një masakër e popullit ukrainas,” tha ai në llogarinë e tij në Telegram.

“Raketat goditën ndërtesat e banimit, duke vrarë dhe plagosur civilë paqësorë. Kharkiv nuk ka parë dëme të tilla për një kohë shumë të gjatë. Dhe kjo është e tmerrshme,” tha ai. Terekhov tha se katër persona dolën nga streha për të marrë pak ujë dhe u vranë raporton gazetari Tim Lister i “CNN”.

Një familje me dy të rritur dhe tre fëmijë u dogjën të gjallë në makinën e tyre, tha ai. 37 persona të tjerë u plagosën. Administrata e qytetit të Kharkiv dha të njëjtat numra. / abcnews.al