Kruja mbushet me turistë nga e gjithë bota, më e frekuentuara kalaja

schedule13:30 - 17 Gusht, 2019

schedule 13:30 - 17 Gusht, 2019

Fluksi i vizitorëve vendas dhe të huaj në Krujë  është më i lartë se vitet e kaluara. Turistët kanë shfaqur interes të madh për kalanë e Krujës dhe muzeun të cilat i konsiderojnë me vlera të rralla.

Që prej orëve të mëngjesit deri në mbrëmje zona muzeale e Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu pushtohet nga vizitorët.

Turistet janë nga e gjithë bota. Interesi i tyre me i madh shfaqet për Kalanë.

Udhërrëfyesi Hasan Stafa që e njeh mirë historinë e zonës muzeale tregon se vitet te fundit është rritur numri i turisteve qe vizitojnë Krujën.

Ketë sezon turistik janë frekuentuar shumë  Kroj i Ballabanecit, Parku Kombëtar i Qafe Shtamës dhe  “Kroj ” një ambient i ndërtuar me aq mjeshtëri nga artizanët krutanë ku mund te shijohen gatimet tradicionale./ABC News Albania 24/7