Kreu i OKB bën parashikimin e frikshëm për njerëzimin

schedule15:00 - 8 Shtator, 2020

schedule 15:00 - 8 Shtator, 2020

Fuqitë botërore duhet t’i bëjnë gati ekonomitë e tyre gati për një të ardhme “të gjelbër” ose njerëzimi do të “shkatërrohet”.

Ky është paralajmërimi që ka bërë kreu i Organizatës së Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres, raportojnë mediat, përcjell abcnews.al

Guterres u bëri thirrje vendeve që ta përdorin pandeminë si një trampolinë për të marra “masa transformuese” në energji, transport, industri dhe në mënyrën se si jetojnë njerëzit.

Deklaratat ai i bëri në një intervistë për AFP dhe anëtarët e tjerë të “Covering Climate Noë”, një bashkëpunim global i mediave të angazhuara për mbulimin e çështjeve të klimës.

“Ose qëndrojmë të bashkuar, ose jemi të marrë fund,” tha ai. s.b /abcnews.al/