Kreditë e këqija, misioni i vështirë i bankave greke

09:04 | 25/02/201809:040

Banka Qendrore Europiane i ka bërë thirrje bankave greke që të performojnë më shpejt për reduktimin e kredive të këqija, ndryshe rrezikojnë të ngadalësojnë më tej ripërtëritjen e brishtë të ekonomisë.

Bankat greke duhet të bëjnë më shumë për të reduktuar kuotën e lartë të kredive të këqija. Paralajmërimi është bërë nga kryeinspektorja e Bankës Qendrore Europiane, Daniele Nouy, në një intervistë për gazetën helene “To Vima”. Eleminimi i performancës së dobët dhe ristrukturimi i borxheve, kriteret për të cilat pritet të ashpërsohen, janë sfidat kryesore me të cilat përballet sektori bankar i vendit të rrënuar nga kriza ekonomike.

Nouy ka deklaruar se përballja në mënyrën e duhur me kreditë e këqija është një aspekt që duhet të trajtohet me prioritet. “Bankat greke duhet të bëjnë më shumë dhe më shpejt”, ka thënë zyrtarja e BQE. Ajo ka theksuar se kreditorët grekë i kanë kapacitetet për të përfituar, por ka nënvizuar se ato cënohen pikërisht nga kreditë e këqija. “Prandaj, prioriteti numër një për bankat greke është të reduktojnë në mënyrë drastike krijimin e kredive të këqija të reja, duke përmirësuar kriteret e huadhënies dhe duke pastruar bilancet e tyre”, ka thënë më tej Nouy.

Bankat helene kanë rënë dakord me kriteret e Bankës Qendrore Europiane për të reduktuar kreditë me probleme me rreth 40 për qind brenda vitit 2019. Shkurtimi i tyre do të çonte në çlirimin e më shumë kapitaleve për financimin e sektorëve të prodhimit, që po rimëkëmben me ngadalë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono