Kotzias: Maqedonia nuk do të jetë pjesë e NATO-s në samit

schedule15:24 - 18 Prill, 2018

schedule 15:24 - 18 Prill, 2018

Ministri i Jashtëm i Greqisë bëri të ditur se Maqedonia nuk do të jetë pjesë e NATO-s në samitin e ardhshëm pasi dëshiron të mbajë një referendum për zgjidhjen e kontestit të emrit. Gjithashtu për këtë çështje përsëriti se duhen ndryshime kushtetuese.

Maqedonia në samtin e ardhshëm nuk do të jetë pjesë e NATO-s, sepse nuk ka shumë kohë. Kështu ka deklaruar ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Kotzias, në një prononcim për mediat greke. Ai ka shtuar se edhe nëse arrihet një marrëveshje për kontestin e emrit, ajo duhet të ratifikohet në më shumë mënyra.

“Ata dëshirojnë të zhvillojnë referendum. Për referendum në vendin fqinj verior janë të nevojshëm dy muaj. Pasi të mbaroj referendumi, marrëveshja duhet të arrij në Kuvend, ndërsa për këtë nevojiten gjysmë muaji ose një muaj. Pasi të arrij në Kuvend do të duhet të bëhen ndryshime në Kushtetutë. Që të kemi marrëveshje duhet të pajtohemi për ndryshime në Kushtetutë”, thotë kryediplomati i Athinës, duke nënvizuar se këto procedura zgjasin deri në vjeshtë.

Sa i përket bisedimeve dhe pikave që negociohen, Ministri theksoi se identiteti është çështje që vendoset nga secili shtet, por për kombësinë duhet të përdoret emri i ri. Kotzias nënvizon gjithashtu se “në pasaporta do të shënohet shtetas i emrit të ri të për të cilin do të dakordësphen dy vendet”.

Ai përsëriti qëndrimin e Athinës zyrtare se emri përfundimtar i dakorduar me një përcaktues gjeografik të përbërë duhet të përdoret edhe brenda Maqedonisë.

“Pa rishikimin e Kushtetutës nuk mund të arrihet një marrëveshje”, theksoi Kotzias.

Sipas tij, nëse emri i ri nuk përdoret në vend, atëherë edhe në shekullin tjetër, të dy vendet do të kenë grindje dhe mosmarrëveshje./abcnews.al