Koronavirusi/ ministri grek i Shëndetësisë: Nuk ka vend për panik, kemi gati 13 spitale për karantinë

15:21 | 24/02/202015:210

Në kuadër të parandalimit të koronavirusit, qeveria greke këtë të hënë ka zhvilluar një mbledhje të jashtëzakonshme në lidhje me rrezikun që i kanoset Greqisë prej koronavirusit që ditët e fundit ka shënuar gjashtë viktima në Itali dhe mbi 200 të prekur.

Ministri i Shëndetësisë, Vassilis Kikiliaspas përfundimit të mbledhjes përmes një deklarate për mediat është shprehur se Greqia ka 13 spitale gati për të trajtuar rastet me koronavirus të cilët do të përdoren për karantinë. Ndër të tjera mediat greke raportojnë se ministri ka theksuar se  Greqia është gati për të përballuar situatën vetëm se duhet qetësi, seriozitet dhe profesionalizëm.

Ndërkohë ministri grek ka bërë apel medias të tregohet serioze në informacionet të cilat do të transmetojë. Në mbledhjen e sotme kanë qenë të pranishëm ministrja e Edukimit, Niki Kerameus, ministri i Mbrojtjes Michalis Chrysochoidis, ministri i Brendshëm Takis Theodorikakos, ministri i Shtetit Giorgos Gerapetritis apo dhe ministri i emigracionit Notis Mitarakis të cilët informuan kryeministrin Mitsotakis./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono