Koreja e Jugut lëshon për herë të parë raketën e vetë hapësinore

schedule11:14 - 21 Tetor, 2021

schedule 11:14 - 21 Tetor, 2021

Koreja e Jugut lëshoi ​​raketën e saj të parë hapësinore të zhvilluar brenda vendit të enjten, duke mbajtur një ngarkesë prej 1.5 tonësh, ndërsa kërkon t’i bashkohet radhëve të kombeve të avancuara të hapësirës.

Automjeti i Hapësirës Koreja II, i quajtur jozyrtarisht Nuri, u ngrit lart nga vendi i lëshimit në Goheung duke ndjekur një kolonë flake.  Brenda pak minutash ajo kishte arritur 600 kilometra në lartësi, fillimi i rrezes së saj të synuar.

Koreja e Jugut është rritur për t’u bërë ekonomia e 12-të më e madhe në botë dhe një komb i avancuar teknologjikisht, shtëpia e prodhuesit më të madh të smartphone-ve dhe çipave të kujtesës në planet, Samsung Electronics.

Por ka mbetur prapa në botën kryesore të fluturimeve në hapësirë, ku Bashkimi Sovjetik kryesoi me lëshimin e parë të satelitit në vitin 1957, i ndjekur nga afër nga Shtetet e Bashkuara.

Në Azi, Kina, Japonia dhe India të gjitha kanë programe hapësinore të përparuara, dhe fqinji i armatosur bërthamor i Jugut, Koreja e Veriut ishte pjesëmarrësi më i fundit në klubin e vendeve me aftësinë e tyre për lëshimin e satelitit, shkruan abcnews.al

Raketat balistike dhe raketat hapësinore përdorin teknologji të ngjashme dhe Pheniani vendosi në orbitë një satelit prej 300 kilogramësh (660 paund) në vitin 2012, në atë që vendet perëndimore e dënuan si një provë rakete të maskuar.

Edhe tani, vetëm gjashtë vende, duke mos përfshirë Korenë e Veriut, kanë nisur me sukses një ngarkesë prej një ton në raketat e tyre.

Koreja e Jugut do të bëhet i shtati nëse Nuri do të arrijë të vendosë në orbitë ngarkesën e tij 1.5 ton.

Raketa me tre faza ka qenë një dekadë në zhvillim me një kosto prej 1.6 miliardë dollarë. Ai peshon 200 ton dhe është 47.2 metra i gjatë, i pajisur me një total prej gjashtë motorësh me karburant të lëngshëm.l.k/abcnews.al