Kopshti zoologjik më i vjetër në botë feston 194-vjetorin

schedule18:47 - 27 Prill, 2022

schedule 18:47 - 27 Prill, 2022

Kopshti Zoologjik ZSL në Londër, kopshti zoologjik më i vjetër shkencor në botë, festoi sot 194 vjetorin e tij.

“Kafshët tona kanë frymëzuar miliona njerëz për t’u lidhur me kafshët e egra. Faleminderit shumë për mbështetjen tuaj të vazhdueshme dhe ne shpresojmë se do të jeni në gjendje të na vizitoni së shpejti,” thuhet në llogarinë zyrtare të kopshtit zoologjik në Twitter, së bashku me fotot nga historia e saj.

Kopshti zoologjik u hap më 27 prill 1828 nga Shoqëria Zoologjike e Londrës. Sir Thomas Stamford Raffles ishte ai që themeloi kopshtin zoologjik. Dyert u hapën për herë të parë për publikun në 1847.

Vendi strehonte një arush të zezë femër të quajtur Winnie që shërbeu si frymëzim për tregimet klasike të fëmijëve Winnie-the-Pooh nga autori Alan Alexander Milne. Autori ndryshoi emrin e Pooh në Winnie-the-Pooh pasi vizitoi kopshtin zoologjik me djalin e tij, Christopher Robin.

Kopshti zoologjik ishte gjithashtu i njohur për strehimin e gorilës Guy, i cili është përjetësuar në formë statuje në hyrje të vendndodhjes. Gorilla popullore tërhoqi mijëra vizitorë nga viti 1947 deri në 1978.

Kopshti zoologjik ZSL në Londër ishte gjithashtu shtëpia e një elefanti të quajtur Jumbo që frymëzoi fjalën “jumbo” dhe u vizitua nga Charles Darwin për të studiuar orangutanin e parë që jetoi atje në 1838./abcnews.al