Konsumimi i kafesë mund të zvogëlojë shansin për të zhvilluar kancer në mëlçi

16:47 | 08/11/201916:470

Një filxhan kafe në mëngjes mund të ketë më shumë përfitime sesa t’i ndihmoje punëtorët e lodhur nga puna të qëndrojnë zgjuar.

Kafeja përmban polifenole që mund të ndalojnë shprërndarjen  e qelizave kancerogjene.

Studiuesit nga Universiteti i Queen’s Belfast dolën në përfundime se pothuajse gjysmë milioni njerëz, pinë kafe. abcnews.al

Sidoqoftë pirja e kafesë nuk është aq mbrojtëse kundër kancerit të mëlçisë sesa ndalimi i pirjes së duhanit, ulja e alkoolit ose humbja e peshës.

Studimi, i paraqitur në Konferencën e Institutit Kombëtar të Kërkimit të Kancerit (NCRI) në Glasgow, zbuloi se  njerëzit e moshuar, ata që pinin alkool dhe burrat në veçanti kishin më shumë gjasa të pinin kafe.

Fondi Botëror i Kërkimit të Kancerit gjithashtu ka dale në përfundim se është “e mundur ” që konsumimi i kafesë zvogëlon rrezikun e kancerit të mëlçisë. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono