Kompany, “i neveritur” nga sulmet raciste

schedule08:54 - 20 Dhjetor, 2021

schedule 08:54 - 20 Dhjetor, 2021

Trajneri i Anderlecht , Vincent Kompany , tha se ishte “i neveritur” nga abuzimi racist që nisën tifozët e Club Brugge në barazimin 2-2 të dielën. Ish-kapiteni 35-vjeçar i Manchester Cityt shpjegoi se disa nga lojtarët dhe stafi i tij u sulmuan gjithashtu.

Unë e lë këtë lojë i neveritur. Stafi im dhe unë u fyem gjatë gjithë lojës. Fyerje raciste që u drejtoheshin edhe lojtarëve,” tha Kompany për Radio Once.

“Dita përfundon keq. Unë po takoj stafin tim dhe njerëzit që më interesojnë. Nuk duhet ta kalojmë këtë ende.”

Magjistarët e “dënuan” sjelljen. “Këta njerëz nuk janë përfaqësues të vlerave dhe normave të klubit tonë dhe nuk kanë vend në stadiumin Jan Breydel”, shkroi klubi në Twitter.

Reprezentuesi belg Romelu Lukaku u kërkoi autoriteteve të futbollit një përgjigje. “Një ikonë si Vincent Kompany është fyer për ngjyrën e lëkurës së tij. Mjaft është mjaft. Vepro real tani,” shkroi sulmuesi i Chelseat në Instagram. /abcnews.al