Kollçaku: Asosacion i komunave serbe tejkalon çdo gjë, Vuçiç ndjek politikat e Millosheviçit

schedule23:50 - 7 Janar, 2022

schedule 23:50 - 7 Janar, 2022

Për nënkryetaren e LVV në Kosovë, Fatmire Kollçaku, asosacioni i Komunave Serbe në Kosovë tejkalon çdo gjë. Duke folur për emisionin “Ballkan”, Kollçaku është shprehur se presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç nuk është distancuar kurrë nga Millosheviç apo Shesheli.

Mes të tjerash Kollçaku është shprehur se Lista serbe në Kosovë nuk përfaqëson asnjë qytetar serb të Kosovës por vetëm politikat e Beogradidi.

“Marrëveshja për asosacionin për Komunat Serbe tejkalon çdo gjë. Në kushtetutë është përcaktuar dhe shkeljet që janë. Askush nuk i pengon komunat të bashkëpunojnë. Ajo që duhet thënë është se tendenca e Vucicit, fatkeqësisht ashtu si Dodik. Do të thotë që Vuçiçi nuk është distancuar kurrë nga Shesheli dhe politika e Milloshevic. Ai automatikisht nuk lejon të bisedohet për të kaluarën. Është edhe lista serbe, por që nuk i mbron interesat e pakicës serbe në Kosovë.”t ha ajo./abcnews.al/