Kina ka njoftuar rënie të rasteve të reja në ditën e tretë radhazi që prej shpërthimit të koronavirusit

07:59 | 16/02/202007:590

Kina ka njoftuar rënie të numrit të rasteve të reja nga shpërthimi i koronavirusit.

Autoritetet raportuan 2,009 raste të reja dhe 142 vdekje të tjera në të gjithë vendin.

Në total më shumë se 69,000 njerëz në Kinë janë infektuar, dhe numri i vdekjeve ka arritur në 1.665 persona.

Ndërkohë jashtë Kinës janë raportuar më shumë se 500 raste në gati 30 vende. Katër njerëz kanë vdekur – në Francë, Hong Kong, Filipine dhe Japoni.

Ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi tha se rënia e rasteve të reja tregoi “se në përgjithësi epidemia është e kontrollueshme. Ne kemi ndërmarrë nisma parandaluese, përpjekje që janë kaq gjithëpërfshirëse, sa që nuk shoh ndonjë vend tjetër që mund ta bëjë këtë,” tha ai./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono