Këto krijesa bëjnë seks në fytyrën tuaj, ju nuk e dini

schedule20:42 - 16 Gusht, 2022

schedule 20:42 - 16 Gusht, 2022

Ideja e merimangave me tetë këmbë që bëjnë seks në fytyrën tuaj mund të tingëllojë si një film horror.

Por krijesat janë shumë reale dhe po bëhen organizma kaq të thjeshtuara saqë së shpejti mund të ‘bëhen njësh me njerëzit’ sipas një studimi të ri, shkruan media britanike Dailymail.

Merimanga  Demodex folliculorum barten nga pothuajse çdo njeri në fytyrë, qerpikë duke lëvizur midis folikulave në kërkim të një partneri.

Studiuesit nga Universiteti i Reading kanë treguar gjenomin e një merimange për herë të parë dhe përshtatshmëria po i bën ata të largojnë gjenet dhe qelizat e panevojshme.

Por studiuesit janë të shqetësuar pasi merimangat po shkojnë drejt një trazicioni nga parazitë të jashtëm në  ‘simbiome të brendshme’ me pak fjalë po jetojnë brenda nesh.

Merimangat janë vetëm 0,01 inç (0,3 mm) të gjata dhe transmetohen gjatë lindjes.

Në studimin e tyre, studiuesit filluan të shpjegojnë zakonet e tyre të çuditshme të çiftëzimit, tiparet e trupit dhe të ardhmen evolucionare, duke analizuar ADN-në e tyre.

Dr Alejandra Perotti, e cila bashkë-drejtoi studimin, tha:

“Ne zbuluam se këto merimanga kanë një rregullim të ndryshëm të gjeneve të pjesëve të trupit nga speciet e tjera të ngjashme për shkak të përshtatjes së tyre me një jetë të mbrojtur brenda poreve. Këto ndryshime në ADN-në e tyre kanë rezultuar në disa tipare dhe sjellje të pazakonta të trupit.”

Merimangat jetojnë të izoluara, pa ekspozim ndaj kërcënime të jashtme.

Dhe ndërsa merimangat kanë humbur aftësinë e tyre për të prodhuar melatoninë – një përbërës që i bën jovertebrorët aktivë gjatë natës – ato ende mund të ushqejnë seancat e tyre të çiftëzimit në mbrëmje duke përdorur melatoninën e sekretuar nga lëkura e njeriut.

Merimangat gjithashtu kanë zakone të çuditshme çiftëzimi për shkak të rregullimit të tyre unik të gjeneve.

Meshkujt kanë një p*nis që zgjatet lart, që do të thotë se ata duhet të pozicionohen poshtë femrës, ndërsa të dy ngjiten mbi flokët e njeriut.

Një nga gjenet e tyre është përmbysur, duke u dhënë atyre një rregullim të zgjatur të shtojcave të gojës për mbledhjen e ushqimit.

Kjo gjithashtu ndihmon mbijetesën e tyre në moshë të re, sipas studiuesve.

Studimet e mëparshme kanë sugjeruar se merimangave u mungon anusi dhe se feçet grumbullohen gjatë gjithë jetës së tyre përpara se të lëshohen kur ngordhin.

Për këtë arsye, merimangat janë fajësuar për disa sëmundje të lëkurës dhe syve, duke përfshirë rosacea dhe blefarit.

Çfarë janë merimangat e fytyrës?

Të quajtura ‘merimangat e fytyrës’, D. folliculorum janë në fakt arachnide të vogla që banojnë në qime në të gjithë trupin e njeriut dhe konsumojnë qelizat dhe vajrat e lëkurës.

Merimangat ekzistojnë në veshët e njeriut, vetullat dhe qerpikët, si dhe qimet që mbulojnë thithkat dhe organet gjenitale.

Demodex ka të ngjarë të ketë jetuar me ne për një kohë të gjatë.