Këto janë ushqimet që do të rrisin imunitetin e fëmijëve

schedule19:15 - 10 Qershor, 2021

schedule 19:15 - 10 Qershor, 2021

Sidomos gjatë kësaj periudhe dhe për shkak të pandemisë së koronavirusit, është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje jo vetëm dietës suaj, por edhe asaj të fëmijëve. Për shkak se është e rëndësishme për të forcuar sistemin imunitar të fëmijëve, duke mbrojtur trupin e tyre.

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e sistemit imunitar të fëmijëve janë ato që përmbajnë vitamina A, E, C dhe D, si dhe minerale hekuri dhe zinku.

Këtu janë disa nga ushqimet më të rëndësishme që duhet të përfshini në dietën tuaj nëse nuk jeni tashmë:

Karrota

Brokoli

Kungull

Avokado

Portokalli

Mollë

Limoni

Kivi

Papaja

Grejpfrut

Tërshëra

Marule

Zemer

Arra

Vezët

Perime

Salmon

Peshk ton

Karkaleca deti/abcnews.al