Këto janë 7 arsye që shkaktojnë varjen e gjoksit

schedule15:52 - 8 Gusht, 2022

schedule 15:52 - 8 Gusht, 2022

Gjoksi i varur është një problem që prek shumë gra. Ndërsa është krejtësisht e natyrshme, pasi gjinjtë humbasin qëndrueshmërinë me kalimin e kohës, kjo mund t’ju bëjë të ndiheni edhe më pak të sigurt në trupin tuaj. Ka disa faktorë që ndikojnë sipas mjekut Hakan Gundogan.

Pirja e duhanit

Mjeku thekson se përdorimi i duhanit shkakton varjen e lëkurës, veçanërisht rreth gjinjve. Kjo ndodh sepse shpërbëhet kolagjeni. Përveç kësaj, tymi i cigares përmban kancerogjenë që shpërbëjnë fibrat e elastinës në trup, një komponent kyç i elasticitetit të lëkurës.

Reçipetat e gabuara

Mjeku shprehet se veshja e reçipetave të duhura janë të rëndësishme për të mbajtur formën dhe ngritjen e gjoksit. Pa mbështetjen e duhur, gjoksi do të ulet me kalimin e kohës. Kur stërviteni, veçanërisht nëse jeni duke vrapuar, reçipetat sportive mund të zvogëlojnë lëvizjen e gjoksit. Studimet sugjerojnë se lëvizja e gjirit nga stërvitja çon në shtrirje dhe varje.

Hormonet

Gjatë menopauzës, rënia e niveleve të estrogjenit mund të çojë në më pak kolagjen në indet e gjirit. Për të ndihmuar me këtë, mjekur rekomandon kryerjen e një testi hormonal. Marrja e hapave për të rritur estrogjenet, të tilla si fitoestrogjenet ose shtesat e kolagjenit, mund të përmirësojnë formën dhe formën e gjoksit. Flisni me mjekun tuaj përpara se të përpiqeni të rrisni nivelet e estrogjenit.

Pesha

Kur humbni peshë, qelizat yndyrore në gjoksin tuaj zvogëlohen. Kjo do të thotë që lëkura, ligamentet dhe përbërësit e tjerë kanë mbështetur gjinjtë më të mëdhenj për një kohë të gjatë dhe do të shtrihen për të vazhduar mbështetjen për një grup më të vogël.

Dr Gundogan shtoi se nga ana tjetër, gjoksi ka tendencë të bëhet më i madh si rezultat i shtimit të peshës. Yndyra shtesë e bën gjoksin më të rëndë, gjë që vendos më shumë tension në ligamentet dhe indet lidhëse që i mbështesin ato. Ndërsa gjoksi ulet, ai gjithashtu humbet formën.

Ushqyerja me gji

Ushqyerja me gji mund të ndryshojë madhësinë dhe formën e gjinjve dhe sapo fëmija të largohet nga gjiri, do të vëreni se gjoksi duket ndryshe. Prandaj, ekspertët rekomandojnë se duhet të përdorni sytjena të rehatshme për ushqyerjen me gji.

Qëndrimi

Nëse përkuleni vazhdimisht, atëherë kjo do të ndikojë në gjoksin tuaj pasi tërheqja gravitacionale do të përshpejtojë problemin e rënies së gjoksit. Dr Gundogan shtoi se duhet të përpiqeni të rregulloni qëndrimin tuaj dhe nëse nuk vishni sytjena, atëherë mund të përjetoni rënie më herët.

Kirurgjia

Zmadhimi i gjoksit është një operacion estetik që përdor implantet për të rritur madhësinë dhe projeksionin e gjoksit të një gruaje. Njerëzit zgjedhin të zmadhojnë gjoksin për një sërë arsyesh, përfshirë ndryshimet pas fëmijëve, humbjen e peshës etj. /abcnews.al