Kërpudha gjigante është trendi më i fundit i Tik Tok

schedule19:17 - 16 Tetor, 2021

schedule 19:17 - 16 Tetor, 2021

Çfarë është “Kërpudha magjike”? Jo, kjo kërpudhë nuk është fryrë kështu sepse ka veti magjike, por është e natyrshme.

Calvatia gjigante (calvatia gigantea), e njohur gjithashtu si myshk, është një kërpudhë e bardhë gjigante, e cila është e ngrënshme ndërsa është ende e bardhë. Me kalimin e kohës fillon të skuqet dhe përfundimisht të shkërmoqet në një re me kokrra kafeje. Pra, duhet të hahet e bardhë. Shija e saj është diskrete, shumë e lehtë për shumë, ndërsa kur gatuhet bëhet shumë e butë për t’u kafshuar. Sidoqoftë, është absorbues dhe kështu fiton shumë shije kur gatuhet me përbërës të tjerë të shijshëm, salca dhe supëra. Ajo jep fryte në vjeshtë, në lartësi të mëdha mbi 1000 metra, dhe nuk gjendet lehtë.

Nga pyjet dhe lagështia, kjo kërpudhë jo aq e përulur, arriti të pushtojë TikTok. Përgjegjës për këtë, përdoruesja e platformës e quajtur chaoticforager. Një vështrim në profilin e saj është e mjaftueshme për të kuptuar se marrja e frutave të natyrës drejtpërdrejt nga mjedisi i tyre, është në rutinën e saj të përditshme.

Ajo vetë kohët e fundit ngarkoi një video në të cilën gjen një kërpudhë të tillë që është më e madhe se koka e saj. Kjo video theu pengesën e 5 milion shikimeve në TikTok dhe natyrisht, u bë virale.

Në kanalin e saj e shohim duke mbledhur produkte nga natyra, duke bërë përgatitje të ndryshme tokësore me to, ndërsa jep edhe disa këshilla për përdorimin e tyre. Për shembull, në një video tjetër me këtë kërpudhë, ajo thotë se do ta përdorë atë si bazë për pica vegane. A mendon se shkon?/abcnews.al

@chaoticforagerGiant puffball! #learnontiktok #mushroomedu #mycology #FerragamoLetsDance #mushroom #foragersoftiktok #mushrooms #mushroomstory #giantpuffball♬ Mr Blue Sky – Fiach Moriarty & Various Artists