Kërmilli, butaku që të pasuron, pastron dhe ushqen – Nëpër Shqipëri

schedule18:01 - 27 Qershor, 2020

schedule 18:01 - 27 Qershor, 2020

“Nëpër Shqipëri” ka udhëtuar sot në Sukth për të vizituar një fermë ku kultivohet kërmilli.

Është një risi për Shqipërinë, por sëfundmi në vend ka mjaft ferma të tilla që kultivojnë këtë gjallesë, e cila gjen një përdorim të gjerë si në kuzhinë ashtu edhe në industrinë kozmetike.

“Nëpër Shqipëri” do t’ju tregojë si rritën kërminjtë, por edhe si përdorën ato për trajtimet kozmetike.

Për këto dhe më tepër, ju ftojmë të ndiqni të plotë emisionin “Nëpër Shqipëri”. /abcnews.al