Keni kollë dhe dhimbje fyti? Një zgjidhje e thjeshtë shtëpiake që s’e keni ditur

schedule22:51 - 1 Dhjetor, 2021

schedule 22:51 - 1 Dhjetor, 2021

Ndërsa moti ndryshon, është e rëndësishme të merren masa për të mbajtur veten të sigurt. Ngrënia e ushqimeve që rrisin imunitetin dhe higjiena personale mund të ndihmojë në parandalimin e infeksioneve që janë të zakonshme gjatë dimrit si ftohja e zakonshme dhe kolla.

Megjithatë, ndonjëherë, sado që përpiqeni të parandaloni infeksionet, është e pamundur t’i shmangni. Në raste të tilla, mjetet juridike shtëpiake mund t’ju shpëtojnë. Bëni një shurup me xhenxhefil, piper të zi dhe mjaltë, i cili do t’ju ndihmojë në reduktimin e kollës.

Xhenxhefili përmban veti anti-inflamatore dhe anti-mikrobike. Do të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit në fyt si dhe në luftimin e mikroorganizmave që shkaktojnë sëmundje. Mjalti mund të qetësojë dhimbjen e fytit dhe të pastrojë kongjestionin. /abcnews.al