Kate Winslet, në garë për një Oscar si ‘Lee Miller’

schedule13:45 - 17 Shtator, 2023

schedule 13:45 - 17 Shtator, 2023

Performanca e Kate Winslet në “Lee” parashikohet të jetë e denjë për një Oscar, sipas mediave ndërkombëtare.

Filmi biografik dramatik me yllin e Hollivudit u shfaq premierë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto dhe duket se do të bëjë një bujë të madhe në Oscar.

Ylli britanik i ekranit luan Lee Miller në filmin biografik me emrin e saj, bazuar në librin e djalit të saj Anthony Penrose The Lives of Lee Miller.

Ëinslet shndërrohet në fotografen ikonë me flokë bjonde, e veshur me veshje ushtarake, puset dhe një helmetë me kokë.

Vite pas vdekjes së nënës së tij, Penrose zbuloi mbi 60,000 printime në papafingo. Në atë moment, ai filloi të mësonte më shumë për të, duke çuar në shkrimin e biografisë së saj.

Lee Miller ishte një nga fotografet e luftës që la një trashëgimi të pasur me punën e saj. “Kjo është një dramë emocionuese që e fut shikuesin direkt në zonën e luftës”, thekson Variety./abcnews.al