“Karta e tij u aktivizua”, si u zbulua skema e Davide Pecorelli, misteri që mbulon ngjarjen

schedule10:30 - 19 Shtator, 2021

schedule 10:30 - 19 Shtator, 2021

Biznesmeni italian Davide Pecorelli nuk vdiq i vrarë në makinën e djegur në Pukë. Ai u gjet i gjallë në brigjet e Montecristo pas tetë muajsh. Gazetat italiane, zbuluan dje mashtrimin me zhdukjen e Pecorellit, ndërsa sot japin disa detaje më shumë mbi historinë misterioze. Me kartën e kreditit të Davide Pecorelli, pas 8 muajsh, një tërheqje e parave u bë të dielën në mbrëmje në një bankë në Romë.

Ishte shoqëruesi shqiptar (i ndihmuar nga avokati Giancarlo Viti), banues në Lama di San Giustino, i cili raportoi alarmin e bankës tek hetuesit. Për hetuesit e celularit në Perugia ishte dëshmi se sipërmarrësi ombriano-toskan mund të ishte gjallë dhe tashmë ishte kthyer në Itali.

Pecorelli kishte dokumente të rreme. Ai i dha në hotelin Giglio të Mërkurën në mbrëmje dhe u siguroi atyre të merrnin me qira gomone. Ai po ashtu kishte fshehur një patentë shoferi të vërtetë. Policia pyjore e ishullit kreu një kontroll në dhomën e hotelit, sekuestroi dokumentin e falsifikuar dhe objekte të tjera. Se si arriti në Itali nga Shqipëria është ende një mister.
Anija e Pecorelli e gjeti veten në vështirësi të Premten pasdite në brigjet e Giglio . Varka e patrullës e shpëtoi atë. Ai dukej si i braktisur: flokë shumë të hollë, të rrëmujshëm, të gjatë. Ai i tha ushtrisë se ai ishte Davide Pecorelli dhe se ai donte të fliste me prokurorin e Perugia, i cili kishte hetuar zhdukjen e tij që nga janari.

Dje në mëngjes ushtria e shoqëroi në Piombino dhe e identifikoi. Të hënën pasdite një seancë është caktuar para zëvendës prokurorit Giuseppe Petrazzini. /abcnews.al/