Kapello fajësoi degradimin e futbollit italian

schedule21:08 - 7 Tetor, 2022

schedule 21:08 - 7 Tetor, 2022

Regresioni i futbollit italian është bërë shumë i dukshëm në 10-15 vitet e fundit, më herët ishin klubet italiane ato që konsideroheshin pretendentët kryesorë të fitoreve në turnetë evropiane dhe liga italiane konsiderohej më prestigjioze, shkruan abcnews.al.

Këto kohë të arta për futbollin italian janë zhytur në harresë dhe Fabio Capello ndau mendimin e tij për arsyet e një dekadence të tillë. Ai fajësoi për gjithçka … Josep Guardiola, i cili sigurisht që arriti të luante në Brescia italiane në kohën e tij, por nuk punoi asnjë ditë në Itali si trajner.

“Ne kemi përvetësuar të gjitha tiparet më të këqija të Guardiolizmit, posedimin e topit dhe pasimet anësore, por Guardiola ka evoluar, ai ka gjetur një mënyrë për t’i furnizuar me top sulmuesit qendrorë dhe ne kemi hequr të gjithë përgjegjësinë nga lojtarët që sulmojnë krahët dhe ata nuk rrezikojnë më”, citon Capello për ITASportPress. /G.D abcnews.al/