Ka madhësinë e qytetit të Filadelfias, zbulohet liqeni që mund të zbulojë se si dukej Antarktida para se të ngrinte

schedule08:07 - 10 Maj, 2022

schedule 08:07 - 10 Maj, 2022

Shkencëtarët që hetojnë pjesën e poshtme të shtresës më të madhe të akullit në botë në Antarktidë, kanë zbuluar një liqen me madhësinë e një qyteti. Liqeni, i quajtur Snow Eagle, është rreth 370 km katrorë (48 km i gjatë dhe rreth 15 km i thellë) – afërsisht e njëjtë me qytetin e Filadelfias.

Ndodhet nën shtresën e akullit të Antarktidës Lindore, e cila është një nga dy shtresat e mëdha të akullit në Antarktidë dhe shtresa më e madhe e akullit në të gjithë planetin. Sipas shkencëtarëve, sedimentet mund të përmbajnë një histori të Akullit të Antarktidës Lindore që nga fillimet e saj më të hershme.

Bregdeti i Princeshës Elizabeth të Antarktidës, afër vendit ku shtresa e akullit takohet me detin.  Liqeni Snow Eagle i sapo zbuluar, shtrihet disa qindra milje në brendësi të tokës, nën të njëjtën shtresë akulli

Ata mund të zbulojnë se si ishte Antarktida para se të ngrinte, si ka ndikuar ndryshimi i klimës dhe si mund të ndryshojë shtresa e akullit ndërsa bota ngrohet. Liqeni Snow

Shkencëtarët me një nga avionët e përdorur për të vëzhguar shtresën e akullit në vitin 2019. Shuai Yan (i katërti nga e djathta), një student i diplomuar në Shkollën e Gjeoshkencave të Universitetit të Teksasit të Austin Jackson, përdori të dhënat nga sondazhi për të lokalizuar dhe karakterizuar Liqenin Snow Eagle Eagle, i cili mbulohet nga më shumë se dy milje akull, u zbulua nga një aeroplan i pajisur me radar depërtues akulli, i cili dërgon valë radio.

Lake Snow Eagle shtrihet në një kanion milje të thellë në malësitë e Tokës së Princeshës Elizabeth të Antarktidës, disa qindra milje nga bregu.

/abcnews.al