Juventus shpallet kampion në Itali për sezonin 2018-2019

schedule23:15 - 20 Prill, 2019

schedule 23:15 - 20 Prill, 2019

Juventus është zyrtarisht kampion në serie A për të 8 vit radhazi. Bardhezinjtë mbyllen çështjen e titullit 5 java para fundit te kampionatit. “Zonja e Vjetër” numëron plot 35 kampionate të fituara në Itali, me shumë se ç’ka skuadër tjetër.

Juventus shpallet zyrtarisht kampion i serisë A për sezonin 2018 19. Ky ishte titulli i tetë radhazi në kampionatin Italian për “Zonjën e Vjetër” dhe e 35 në historinë e klubit ndërkohe që pretendojnë 37 për shkak të dy trofeve të hequra në skandalin Kalcopoli. Juventusit i mjaftonte një pikë për ta siguruar matematikisht kampionatin dhe nuk zhgënjeu ndaj Fiorentinës duke fituar me rezultatin 2-1.  Milinkoviç surprizoi vendasit në minutën e 6 të takimit. Juventusi nuk krijon shumë pasi mungesat si Bybala, Mandzukiç, Khedira apo Kelini ndikojnë shumë. Gjithsesi barazimi erdhi në fundin e pjesës se parë. Sandro realizon me kokë duke vendosur baraspeshën.

Në pjesën e dytë skuadrat luajnë në sulm dhe kërkojnë golin e avantazhit. Portugezi kërkon golin numër 600 me klubet por nuk ia del edhe pse rastet nuk munguan. Edhe pse çështja e titullit kampion ka përfunduar, Juventus ka je objektiv, barazimin e rekordit me 102 pikë të fituara në sezonin 2013 14 në drejtimin e Antonio Konte.