John Stones: Jemi me fat që kemi një lojtar si Phil Foden

schedule17:41 - 2 Dhjetor, 2022

schedule 17:41 - 2 Dhjetor, 2022

Mbrojtësi i Anglisë, John Stones, në një konferencë për shtyp, përpara ndeshjes me Senegalin “këmbëngul” se trajneri Southgate është me fat, që ka në dispozicion të tijin, një talent si Phil Foden.

Stones i nisi të tre ndeshjet, si titullar, së bashku me Harry Maguire teksa Anglia kryesoi grupin B, por Southgate ka shfrytëzuar plotësisht zëvendësuesit e tij ndryshoi formacionin e tij fillestar kundër Uellsit.

Marcus Rashford dhe Foden të dy filluan të parët në ndeshjen e tretë të grupit me Rashford që shënoi dy gola e Foden një dhe ka pasur thirrje publike që të dy të ruajnë vendet e tyre kundër kampionëve afrikanë të Senegalit.

“Pjesa më e vështirë e të qenurit menaxher është të zgjedhësh formacionin startues. Janë 11 lojtarë të lumtur dhe të tjerët që nuk luajnë nuk janë të lumtur. Ne kemi një grup të jashtëzakonshëm këtu dhe ata që vijnë nga pankina kanë bërë ndikime të mëdha. Ata lojtarë që nuk janë në skuadër apo që vijnë nga pankina kanë qenë jashtëzakonisht vetëmohues, ata e vënë ekipin para vetes dhe sakrifikojnë veten për ekipin.”,- është shprehur mbrojtësi i “3 luanëve”.

Foden konsiderohet si lojtari më i talentuar i Anglisë që nga koha e Paul Gascoigne dhe Stones është i qartë për atë që shoku i tij i klubit nga Manchester City ofron.

“Është liria në mënyrën se si luan dhe si shprehet. Është e frikshme. Unë jam një fans i madh i tij. Jam me fat që luaj me të çdo ditë. Unë jam me fat, Man City është me fat dhe Anglia është me fat. Shpresoj që ai të marrë atë që i nevojitet brenda dhe jashtë fushës për ta ndihmuar atë të luajë si atë natë.”,- është shprehur më tej Stones.

Anglia do të shkojë në përballjen e fazës së 1/16-ve, kundër Senegalit si favorit. Ndërkaq, kujtojmë se “3 luanët” janë përballur shtatë herë me kundërshtarët afrikanë në Kupën e Botës dhe nuk kanë humbur kurrë.

Por në një turne tronditjesh, Stones thotë se nuk ka asnjë shans që ata të nënvlerësojnë Senegalin.

“Ai na përqendron mendjen. Është gara më e mirë në botë, prandaj kemi parë shqetësime të mëdha. Ne definitivisht nuk duam të jemi një nga ata që marrin asgjë si të mirëqenë dhe nuk respektojnë kundërshtarët. Ne gjithmonë kemi treguar respekt për ekipet, pavarësisht se çfarë forme kanë apo lojtarë që kanë.”,- është shprehur mbrojtësi 28-vjeçar. /i.m /abcnews.al