Jeni penduar për tatuazhet në trupin tuaj? Mësoni si funksionon heqja e tyre

schedule16:21 - 25 Qershor, 2021

schedule 16:21 - 25 Qershor, 2021

Ndodh ndonjëherë që shumë persona të pendohen për gjërat që kanë bërë në jetë. Kjo pasi mund të jenë nxituar në momentin që kanë marrë vendimin ose mund të kenë qenë në një sjellje implulsive apo nën efektin e alkoolit. Pikërisht, kjo gjë ndodh me personat që kanë realizuar tatuazhe në trupin e tyre.

Por ka ardhur koha për të fshirë një gabim dermatologjik, përgjigja është heqja e tatuazheve me lazer. Por si funksionon?

Ndihmon për të kuptuar se si tatuazhet bëhen pajisje të përhershme nën epidermën tuaj. Ndërsa një gjilpërë me thikë tatuazhi zhytet nën shtresën e sipërme të lëkurës, ajo injekton grimca të vogla boje; ato grimca konsiderohen si një pushtues i huaj nga trupi juaj, i cili përpiqet të marshojë forcat e qelizave të bardha të gjakut për të adresuar kërcënimin e perceptuar. Por grimcat e bojës janë shumë të mëdha dhe kështu ato mbeten kryesisht. Me kalimin e kohës, grimcat mund të prishen, duke lejuar trupin t’i heqë ato nga pak nga pak. Është arsyeja pse tatuazhet mund të fillojnë të zbehen pas disa vitesh. Për fat të keq, kjo nuk është aq e shpejtë sa për disa shënime të dhëna dobët, shkruan abcnews.al.

Lazerat përshpejtojnë këtë proces. Drita prish pigmentin, duke lejuar trupin të bëjë atë që dëshironte të bënte në radhë të parë, e cila ishte të hiqte qafe tatuazhin tuaj të orës xhepi sa më shpejt të jetë e mundur. Për shkak se lazeri është rregulluar për pigmente me ngjyra të ndryshme, ai nuk do të heq ngjyrën tuaj natyrale të lëkurës.

Pasi të jenë hequr grimcat e pigmentit, sistemi juaj limfatik kujdeset për pjesën tjetër. Mbetjet e gabimit tuaj dërgohen në mëlçi, ku mund të përpunohen si mbeturina. Teknikisht, kjo do të thotë që tatuazhi juaj përfundimisht do të nxirret jashtë dhe gjykimi juaj i diskutueshëm do të skuqet./abcnews.al