Jelekët e verdhë protestojnë sërish në Paris

schedule16:48 - 2 Shkurt, 2019

schedule 16:48 - 2 Shkurt, 2019

Jelekët e verdhë protestuan në të shtunën e 12 në Francë, ndërkohë që e kanë emëruar manifestimin e rradhës si “marshimi i bardhë” në shenjë homazhi ndaj protestuesve të plagosur nga policia. Aktivistët denoncuan se agjentët e policisë kanë përdorur plumba gome kundër tyre. Sipas mediave franceze numri i të arrestuarve është 14.

Tension ka pasur dhe në Strasburg mes policisë dhe protestuesve, ku me qindra manifestues janë përballur me gazin lotsjellës të hedhur nga policia. /abcnews.al