Ja çfarë ndodh nëse nuk i lani shpesh çarçafët!

schedule18:26 - 26 Janar, 2021

schedule 18:26 - 26 Janar, 2021

Rreth 1/3 e jetës tonë kalon duke fjetur. Dhe, ndërsa flemë, në shtrat lëmë material të tilla si vaji, qelizat e lëkurës dhe papastërti. Të gjitha këto mbesin në çarçafë. Por a e dini se çfarë ndodh nëse i lini për një kokhë të gjatë pa larë? Për ta zbuluar, vazhdoni të lexoni më poshtë.

Lëkura irritohet dhe shfaqen akne

Keni vërejtur që lëkura juaj është irrituar. Shanet janë të mëdha që të jetë nga jastëku i papastër. Lëkura skuqet dhe krijon akne për shkak të baktereve të pranishme në marimangat Demodex, të cilat janë të pranishme në çarçafë dhe jastëkë.

Alergji të këqija nga marimangat e pluhurit

A teshtini dhe ju kruhen sytë gjatë natës? Ju mund të vuani nga alergjitë! Shkaqet e alergjive mund të variojnë nga poleni dhe pluhuri te marimangat aktuale të pluhurit që jetojnë në çarçafët tuaj. Këto marimangat e pluhurit, ndërsa janë mikroskopikë, mund të shkaktojnë raste serioze të alergjive dhe astmës. Për të shmangur këto alergjen, sigurohuni që të lani çarçafët me ujë të nxehtë.

Rifektimi i syve rozë

Nëse keni pasur konjuktivit, i njohur gjithashtu si syri rozë, çarçafët tuaj gjithashtu kompromentohen. Kjo është për shkak të baktereve të pranishme në shtrat, veçanërisht jastëkëve. Nëse ju ose dikush që ndan një shtrat me ju ka pasur një rast të konjuktivitit, lani çarçafët dhe shtratin me ujë të nxehtë për të zvogëluar shanset e ri-infektimit./e.b-abcnews.al