Izraeli nis sulmet ajrore në Gaza pas trazirave kufitare

schedule22:50 - 15 Shtator, 2023

schedule 22:50 - 15 Shtator, 2023

Ushtria izraelite nisi një sulm ajror në Gaza si përgjigje të trazirave gjatë një mitingu protestues në kufi, në të cilin u plagosën shumë palestinezë, sipas burimeve mjekësore.

Sulmi i pari u krye në fillim të korrikut, kur Izraeli iu përgjigj raketave të lëshuara nga Rripi i Gazës në përgjigje të operacioneve ushtarake izraelite në Bregun Perëndimor. Ushtria izraelite tha se objektivi ishte “një pozicion i organizatës terroriste Hamas në Rripin verior të Gazës”. Një zëdhënës tha se një zonë ku shumë palestinezë ishin mbledhur më herët, pranë pikës kufitare Karni, ishte në shënjestër, e cila mbetet e mbyllur.

Një burim sigurie në Gaza i tha AFP se Izraeli “bombardoi një post vëzhgimi të rezistencës në lindje të qytetit të Gazës”. Nuk raportohet për të lënduar.

Më herët, një gazetar i AFP-së i pranishëm në demonstratë pa palestinezët duke hedhur gurë dhe kokteje molotov mbi forcat izraelite në anën tjetër të kufirit. Dy protestues u plagosën nga plumbat. Tymi i zi i dendur mbuloi zonën ndërsa palestinezët u vunë flakën gomave.

Ministria e Shëndetësisë e Gazës tha se gjithsej 12 palestinezë u plagosën në tubime të ndryshme përgjatë kufirit.

Ushtria izraelite tha se “disa mjete shpërthyese” u qëlluan në drejtim të ushtarëve, por askush nuk u lëndua.