Izraeli kujton Holokaustin

schedule17:40 - 2 Maj, 2019

schedule 17:40 - 2 Maj, 2019

Izraeli përkujton viktimat e Holokaustit, një moment kur kryeministri i vendit Benjamin Netanjahu është në qendër të kritikave, për atë që është cilësuar si një flirtim me nacionalistët e Bashkimit Europian.

Si çdo vit, dhe të enjten e sotme, Izraeli ka ndaluar çdo gjë për dy minuta ndërsa sirenat kërkonin heshtje në të gjithë vendin, për të kujtuar 6 milion hebrenjtë e vrarë në Holokaust.

Për 120 sekonda është përsëritur ceremonia e organizuar i një populli të tërë që ndalon me kokën ulur, në rrugë, në automjetet e tyre, në shtëpi dhe punë, në shenjë homazhi për viktimat e genocidit nazist; gjatë të cilit u shfarosën 1/3 e hebrenjve.

Ceremonia më pas vijoi me vendosjen e një kurore me lule në memorialin e Jad Vashëm, në prani të liderëve izraelitë dhe të mbijetuar. Emrat e atyre që janë vrarë në genocide lexohen me zë të lartë në parlamentin e vendit, gjatë gjithë ditës.

Bëhet fjalë për një nga ceremonitë më prekëse dhe solemne në kalendarin izraelit. Restorantet, baret dhe vendet e argëtimit janë të mbyllura. Programacioni në televizione dhe radio i dedikohet tërësisht dokumentarëve për Holokaustin me intervista të të mbijetuarve dhe muzikë klasike. Flamuri izraelit vendoset në gjysmë shtizë.

Holokausti është ende një plagë e thellë në ndërgjegjen publike izraelite. Shteti I themeluar në vitin 1948, tre vjet pas përfundimit të LLuftës së dytë botërore, u kthye në një vend strehimi për hebrenjtë nga e gjithë bota. Me qindra mijëra, të mbijetuar ndaj genocidit ku kishin humbur familjet e tyre, u mblodhën nga e gjithë bota duke e kthyer këtë rrip toke në shtëpinë e tyre.

Sipas kalendarit hebre dita e kujtesës së Holokaustit shënon përvjetorin e revoltës së Getos në Varshavë në vitin 1943: një nga aktet më domethënëse të rezistencës hebreje gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ceremonia përkujtimore nisi mbrëmjen e të mërkurës me një ceremoni shtetërore në memorialin e Holokaustit, ku liderë të vendit shprehën shqetësim për valën në rritje të anti-semitizmit në të gjithë botën.

Presidenti Reuven në fjalën e tij theksoi se antisemitizmi në Europë po ngre kokë sërish, i ushqyer nga vala e emigracionit, ekonomi në krizë dhe pakënaqësi ndaj klasës politike.

Duke kritikuar në mënyrë të drejtpërdrejtë kryeministrin e vendit Netaniau, presidenti i Izraelit i kërkoi qeverisë së vendit që të rivlerësojë politikën e jashtme dhe aleancat me partitë nacionaliste europiane që kanë një të kaluar anti-semite.

Netaniau është në qendër të akuzave sepse ka krijuar marrëdhënie me një seri liderësh të europës lindore që e kanë mbështetur politikën e Izraelit por në të njëjtën kohë promovon një panoramë të shtrembëruar të Holokaustit.

Si dhe përpiqen të minimizojnë përgjegjësitë historike teksa festojnë si heronj personazhe nacionalistësh anti-sovjetikë të përfshirë nga ana tjetër në vrasjet masive të hebrenjve.

Netanyahu nga ana e tij vuri theksin tek kërcënimi i vazhdueshëm që vjen nga ekstremizmi anti-semit duke thënë se ekstremi i djathtë, ekstremi i majtë dhe Islami radikal bien dakord për diçka: urrejtjen e tyre për hebrenjtë./abcnews.al