Italia infekton me koronavirus edhe Brazilin
Airport employees wear masks as a precaution against the spread of the new coronavirus COVID-19 as they work at the Sao Paulo International Airport in Sao Paulo, Brazil, Wednesday, Feb. 26, 2020. (AP Photo/Andre Penner)

23:17 | 26/02/202023:170

Koronavirusi po kthehet në pandemi, duke prekur së fundmi edhe Amerikën Latine. Sot në Brazil u konfirmua personi i parë i prekur, përkatësisht një 61-vjeçar që kishte udhëtuar në Itali. 

Ministri i Shëndetësisë së Brazilit konfirmoi sot se një 61-vjeçar brazilian që mbërriti në Sao Paulo pas një udhëtimi në Itali është rasti i parë i koronavirusit në Brazil.

Ministri Luiz Henrique Mandetta tha se burri mbërriti në Brazil të shtunën pa asnjë simptomë dhe kaloi fundjavën me familjen e tij para se të shfaqte simptoma dhe të shkonte në një klinikë shëndetësore ditën e hënë.

Ai u shtrua në spital dhe rezultoi pozitiv me virusin COVID-19, ku po mbahet i izoluar. 61-vjecari kishte qenë në Itali nga data 9 deri më 21 shkurt.

Mbi dy mijë të vdekur janë regjistruar në Kinë, aty ku është edhe epiqendra, ndërsa koronavirusi është përhapur me shpejtësi në shumë vende të tjera të botës. Italia fqinje numëron mbi 400 të prekur dhe 12 viktima. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono