I hapën llogari bankare mikut të Putinit, dënohen 4 bankierët në Zvicër

schedule10:53 - 30 Mars, 2023

schedule 10:53 - 30 Mars, 2023

Katër bankierë që ndihmuan një mik të ngushtë të presidentit rus Vladimir Putin të depozitonte miliona franga përmes llogarive bankare zvicerane janë dënuar për mungesë kujdesi në transaksionet financiare.

Ata u shpallën të gjithë fajtorë për ndihmën që i dhanë Sergey Roldugin, një violonçelist i cili është quajtur “portofoli i Putinit” nga qeveria zvicerane.

Drejtuesit, tre rusë dhe një zviceran ndihmuan Roldugin, i cili është kumbari i vajzës së madhe të Putinit, Maria, të depozitonte miliona franga në llogaritë bankare zvicerane midis 2014 dhe 2016.

Burrat, të cilët nuk mund të identifikohen sipas kufizimeve të raportimit zviceran, u deklaruan fajtorë në një seancë dëgjimore në Gjykatën e Qarkut të Cyrihut dhe u dënuan me 7 muaj lirim me kusht.

/abcnews.al