I fshini apo i mbani? Zbuloni se çfarë duhet të bëni me fotot me ish-in pas ndarjes

schedule15:36 - 29 Mars, 2023

schedule 15:36 - 29 Mars, 2023

Në rast se po pyesni nëse duhet të fshini apo jo fotot me ish-partnerin tuaj, përgjigja më e saktë që mund t’ju japë kushdo është “varet”. Mund të jetë përgjigja më e saktë, por është edhe më e ndërlikuar.

“Po sikur të pendohem?” ose “Po sikur t’i shikoj dhe ato të më lëndojnë dhe të më mbajnë të kthehem mbrapa në kohë?” Ka kaq shumë pyetje që mund të lindin, të cilat në të njëjtën kohë na hutojnë dhe nuk na ndihmojnë të vendosim. Por le t’i marrim gjërat me radhë.

Nëse ndarja është e freskët dhe ndjenjat janë ende të forta, do të ishte më mirë të mos hyjmë në procesin e fshirjes së gjithçkaje dhe përpjekjes për të lënë pas vetes të shkuarën me nxitim. Megjithatë, të kesh fotografi të ish-ave në aparat dhe ta kujtosh atë që të lëndoi, nuk është skenari më i mirë.

Prandaj, zgjedhja e duhur për të filluar do të ishte t’i shtonim në një dosje (p.sh. në fshehtësi), ku mund t’i kemi disi të harruara në celularin tonë, por pa u bërë pre e tyre çdo ditë ose sa herë që përdorim pjesën tjetër të imazhe.

Pasi të ketë kaluar një kohë e arsyeshme dhe koha të ketë bërë punën e saj, atëherë do të ishte një moment i mirë për të vendosur nëse ka një arsye për t’i mbajtur ato, apo për t’i fshirë ato përgjithmonë. Këtu sërish prioritet i jepet emocionit. Kjo do të thotë, nëse mendoni se i shikoni dhe ju shkaktojnë diçka të pakëndshme që ende ju lëndon, ndoshta do të ishte më mirë t’i zhdukni.

Por nga ana tjetër, nëse mendoni se ato thjesht ju shkaktojnë nostalgji dhe ju kujtojnë një epokë, e cila tashmë ka kaluar dhe ju jeni gati të vazhdoni jetën tuaj, atëherë ndoshta është plotësisht në rregull t’i mbani ato.

Në rast se thjesht nuk dini ende çfarë të bëni, jepini vetes pak më shumë kohë dhe të lini pas situatat që ju lëndojnë, derisa të merrni vendimin përfundimtar për të larguar atë që ju rëndon./abcnews.al