Hungaria në shtetrrethim, 300 të infektuar nga koronavirusi

schedule22:14 - 27 Mars, 2020

schedule 22:14 - 27 Mars, 2020

Hungaria është një tjetër vend që në kuadër të parandalimit të përhapjes së koronavirusit ka marrë masa drastike.

Pas dekretit të shpallur nga qeveria hugareze e kryeministrit Viktor Urban parlamenti i vendit pezullon, ndalohen gjithë aktivitetet tregtare, baret dhe restorantet, mbyllen kinematë dhe teatorit, njerëzit që do lejohen të dalin në rrugë do jenë vetëm ata që do të shkojnë në punë si dhe ata që përmes autorizimit do dalin për të blerë ushqime dhe ilaçe.

Gjithashtu në kuadër të masave nga autoritetet shëndetësore është kërkuar stopimin e transportit publik: metro, autobusë, tramvaje dhe trenat.

Ndërkohë deri më tani në Hungari numri i të infektuarve është 300 por numri i vdekjeve është i lartë, më shumë se dhjetë./abcnews.al