Human Rights Watch: Forcat ruse kanë torturuar dhe ekzekutuar civilët ukrainas

schedule08:59 - 18 Maj, 2022

schedule 08:59 - 18 Maj, 2022

Sipas dokumenteve të Human Rights Watch, forcat ruse kanë kryer një sërë krimesh kundër civilëve në rajonet e Kievit dhe Chernihiv të Ukrainës veriore, sipas CNN.

Sipas një raporti të publikuar të mërkurën, një ekip i HRW-së që vizitoi zonën në prill dhe maj, tha se “hetoi 22 krime, përfshirë nëntë vrasje të tjera të paligjshme, gjashtë persona të zhdukur dhe shtatë raste torture”.

Krimet e supozuara besohet se janë kryer në shkurt dhe mars nga trupat ruse pasi kontrollonin pjesën më të madhe të zonës.

HRW tha se kishte intervistuar 65 persona midis 10 prillit dhe 10 majit, duke përfshirë familjet e viktimave dhe njerëzit që thanë se ishin ndaluar dhe torturuar nga trupat ruse. Grupi tha se ka përpiluar prova që implikojnë më tej trupat ruse për “shkelje të  ligjeve të luftës që mund të përbëjnë krime lufte dhe krime kundër njerëzimit”.

Ndër dëshmitë e marra nga HRW ishte ajo e 66-vjeçares Anastasia Andriivna nga rajoni i Kievit, e cila tha se gjeti trupin e djalit të saj të rritur në një hambar pasi ai u ekzekutua.

“Ai ishte i shtrirë atje në një pozicion fetusi, me duart e tij të vendosura nën kokën e tij dhe xhaketën e tij të mbështjellë mbi supe,” tha Andriivna.

Organizata raportoi gjithashtu dëshmi nga fshatarët të cilët thanë se ishin mes 350 njerëzve të mbajtur për 28 ditë në një bodrum në Yahidne, afër Chernihiv. Fshatarë të tjerë atje u vranë nga trupat ruse, tha HRW.

Drejtori i HRW për Europën dhe Azinë Qendrore, Giorgi Gogia i quajti mizoritë e supozuara ruse “të neveritshme, të paligjshme dhe mizore”.

Këto abuzime kundër civilëve janë krime të dukshme lufte që duhet të hetohen menjëherë dhe në mënyrë të paanshme dhe të ndiqen penalisht siç duhet”, tha Gogia.

/abcnews.al