Hulumtim i ri: Pse duhet të vendosni qumësht në kafe

schedule08:34 - 8 Shkurt, 2023

schedule 08:34 - 8 Shkurt, 2023

Herën tjetër që banakierja të pyet nëse dëshiron qumësht në kafe, mund të thuash po. Sipas një studimi të ri nga Universiteti i Kopenhagës, shtimi i qumështit në kafe mund të ketë një efekt anti-inflamator. Kombinimi i proteinave dhe antioksidantëve, veçanërisht polifenoleve, besohet se dyfishon vetitë anti-inflamatore në qelizat imune.

Polifenolet janë një grup antioksidantësh natyralë që janë të dobishëm për njerëzit. Ata gjithashtu parandalojnë dhe vonojnë “oksidimin e kimikateve dhe organeve të shëndetshme në trupin tonë, duke i mbrojtur ato nga dëmtimi ose shkatërrimi”, sipas një njoftimi për shtyp në lidhje me studimin.

Si pjesë e studimit, studiuesit në Departamentin e Shkencës së Ushqimit, në bashkëpunim me studiues nga Departamenti i Shkencave Veterinare dhe Kafshëve, në Universitetin e Kopenhagës shikuan se si reagojnë polifenolet kur kombinohen me aminoacidet, molekulat që përbëjnë proteinat.

“Në studim, ne tregojmë se ndërsa një polifenol reagon me një aminoacid, veprimi i tij frenues kundër inflamacionit në qelizat imune rritet. Prandaj, është qartë e imagjinueshme që ky koktej mund të ketë gjithashtu një efekt të dobishëm në inflamacionin tek njerëzit”, thotë në një deklaratë për shtyp profesore e Departamentit të Shkencës së Ushqimit, Marianne Nissen Lund, e cila drejtoi studimin. “Tani do ta hetojmë këtë më tej, fillimisht te kafshët. Pas kësaj, ne shpresojmë të marrim fonde për kërkime që do të na lejojnë të studiojmë efektin tek njerëzit.”

Ndërsa polifenolet janë treguar se lidhen me proteinat në produktet e mishit, qumështin dhe birrën, në një studim tjetër studiuesit eksperimentuan nëse molekulat lidhen me njëra-tjetrën në një pije kafeje me qumësht. Ata zbuluan se kokrrat e kafesë përmbajnë polifenole dhe qumështi është i pasur me proteina.

Rezultati ynë tregon se reagimi midis polifenoleve dhe proteinave ndodh edhe në disa nga pijet e kafesë me qumësht që kemi studiuar. Në fakt, reagimi ndodh aq shpejt sa ka qenë e vështirë të shmanget në ndonjë nga ushqimet që kemi studiuar deri tani”, thotë Lund. “Mund të imagjinoj diçka të ngjashme të ndodhë, për shembull, në një pjatë mishi me perime ose një smoothie, nëse shtoni disa proteina si qumësht ose kos”.

Studiuesit aktualisht po hetojnë se si të shtojnë sasinë e duhur të polifenoleve në ushqim për të arritur cilësinë më të mirë.

Për shkak se njerëzit nuk thithin mjaftueshëm polifenole, shumë studiues po studiojnë se si të kapsulojnë polifenolet në strukturat e proteinave që përmirësojnë përthithjen e tyre në trup”, shpjegon Lund. “Kjo strategji ka përfitimin e shtuar të rritjes së veprimeve anti-inflamatore të polifenoleve.“/abcnews.al