Hobi i preferuar i gjyshes do t’ju ndihmojë të luftoni depresionin

schedule07:55 - 6 Shtator, 2021

schedule 07:55 - 6 Shtator, 2021

Ka disa gjëra që kanë dalë nga moda me kalimin e kohës. Nuk e di nëse nëna, gjyshja, tezja juaj vazhdon të thur, por mbase do të ishte mirë që ju të mësoni edhe një thurje kryq. E shihni, ky hob është provuar të jetë mjaft i dobishëm.

Sipas hulumtimit të publikuar në Knit for Peace, përfitimet e thurjes nuk janë vetëm ato, kur ta përfundoni, mund të keni një triko ose shall të ri. Me sa duket, ky hob shumë krijues është shumë më shpërblyes sesa kemi menduar deri më sot.

“Thurja përmirëson ndjeshëm shëndetin fizik dhe mendor, ul presionin e gjakut, ngadalëson shfaqjen e demencës, lehtëson dhimbjet kronike, ndërsa ndihmon për të vazhduar lëvizjen e gishtërinjve që mund të kenë artrit, por edhe për të luftuar depresionin dhe stresin. Është një aktivitet që mund të vazhdosh ta bësh në një moshë shumë të madhe, ndërsa ndihmon për të kapërcyer izolimin dhe vetminë që shpesh përfshin nënën e plakur, unë plakem”, lexojmë në rezultatet e hulumtimit.

Një studim i vitit 2012 nga Klinika Mayo zbuloi se njerëzit që thurnin dhe lexonin libra kishin 30-50% më pak të ngjarë të kishin dëmtime të buta njohëse sesa ata që nuk e bënin.

10.7% e njerëzve të anketuar thanë se thurja në të vërtetë ndihmon me dhimbjet kronike dhe një në pesë tha se ndihmoi në lehtësimin e simptomave të artritit. Rreth 26.1% ranë dakord se ky hob ndihmoi në uljen e presionit të gjakut.

Ndoshta është koha për të kapur gjilpërat./abcnews.al