Haxhiu: Nuk dënohen kriminelët por deputetët që mbrojtën republikën

schedule16:54 - 3 Janar, 2018

schedule 16:54 - 3 Janar, 2018

Albulena Haxhiu dhe Donika Kadaj-Bujupi, që u dënuan me kusht nga gjykata e Prishtinës për hedhjen e gazit lotësjellës në kuvend, ka reaguar kundër vendimit. Në një konferencë për shtyp theksuan se në Kosovë nuk dënohen kriminelët por deputetët që mbrojtën republikën.

Lëvizja Vetëvendosje në një konferencë për media ka kundërshtuar vendimin e Gjykatës Themelore të Prishtinës për dënimin e deputetëve të kësaj partie për hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvend. Donika Kadaj-Bujupi, e cila është një nga të dënuarit, tha se të gjitha veprimet e tyre në Kuvend kanë qenë të drejta dhe të duhura. Ajo tha se me veprimet e tyre kanë mbrojtur vendin dhe sovranitetin.

Ndërsa deputetja Albulena Haxhiu, e cila gjithashtu është dënuar për hedhjen e gazit lotësjellës në Kuvend, tha se vendimi dëshmoi se nuk dënohen kriminelët në Kosovë, por dënohen aktivistët dhe deputetët që mbrojtën Republikën.

Ndërkohë, dy përfaqësueset e Lëvizjes Vetëvendosje theksuan se me dënimin me kusht, asnjëri nga 4 të dënuarit nuk do të humbasin mandatin as mundësinë e kandidimit në zgjedhjet e ardhshme./abcnews.al