Gruaja që bëri biskotat më të famshme në botë

schedule18:16 - 22 Qershor, 2022

schedule 18:16 - 22 Qershor, 2022

Nuk ka dyshim se shumë receta të vlefshme janë krijuar përmes një shpikje të rastësishme në kuzhinë, por duhet të dallojmë një nga recetat më të përjetshme dhe më të shijshme: biskotën me copa çokollate.

Ruth Wakefield kishte punuar si dietologe dhe pedagoge përpara se të blinte një shtëpi të vjetër jashtë Bostonit me burrin e saj dhe për të fituar më shumë para, ata hapën dyert e tyre si një kafe dhe akomodim turistik duke përdorur emrin Toll House Inn.

Tradicionalisht, ai ishte një vend ku udhëtarët e lodhur paguanin tarifat e tyre, merrnin një vakt të shpejtë ose hanin një vakt dhe ushqenin kuajt e tyre. Kështu përfundimisht Ruth dhe burri i saj e kthyen shtëpinë në një bujtinë restoranti.

Një ditë në vitin 1930, Ruth po bënte një grumbull biskotash Butter Drop Do për mysafirët e saj. Receta kërkonte çokollatë të shkrirë, por Ruth-it i mbaroi çokollata. Mori një çokollatë Nestle, e shtypi në copa dhe e hodhi në masë, duke pritur që copat e çokollatës të shkriheshin gjatë pjekjes. Në vend të kësaj, çokollata mbajti formën e saj dhe biskota me çokollatë lindi.

Nestle vuri re se shitjet e çokollatës së saj u ngritën në qiell në këndin e Ruth-it, në Massachusetts, Kështu biskota, e cila shpejt fitoi një reputacion midis udhëtarëve deri në ditët e sotme, ku është bërë më e njohura./abcnews.al