Greqia fillon kthimin e emigrantëve të paligjshëm, por grekët kanë një problem tjetër

09:13 | 14/02/202009:130

Greqia ka filluar të marrë masa të tjera në lidhje me emigrantët ilegalë në vendin e tyre.

Ministria për Mbrojtjen e Qytetarëve po merr shërbimet e një kompanie charteresh për të dërguar pakistanezët në vendin e tyre të origjinës.

Siç raporton Protothema, ata dërgohen nga 20 për çdo fluturim, ndërsa në Greqi është shprehur shqetësimi se kjo ka kosto të mëdha për vendin sepse për një fluturim duhet të paguajnë nga 170 000 euro, shkruan abcnews.al.

Ishujt e Greqisë janë mbushur me emigrantë të paligjshëm gjatë viteve të fundit për shkak të luftrave të Lindjen e Mesme si edhe presionit nga BE për të mos i lejuar që të futën në veri në Europës ku është edhe destinacioni final i tyre. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono